Hoppa till innehåll

Dag 2 i Portugal

Skall inte raka sig före nyår, jag bokar julafton direkt Tillgång till det senaste, skaft en en djungel Sveriges Niclas Carlsson Inte alla som har Sverige brillor, tack Mange C. Mycket vind idag och viktigt under inspel att ha koll p&aring; detta och att det faktiskt kan v&auml;nda och banan spelas helt annorlunda d&aring;. Ett &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/879-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Skall inte raka sig före nyår, jag bokar julafton direkt

Tillgång till det senaste, skaft en en djungel

Sveriges Niclas Carlsson

Inte alla som har Sverige brillor, tack Mange C.

Mycket vind idag och viktigt under inspel att ha koll på detta och att det faktiskt kan vända och banan spelas helt annorlunda då. Ett exempel är hål 7 som är 466 meter, par 4. Under gårdagen när vi gick banan så pratade vi om att par är väldigt bra här medens idag när de flyttat fram tee, vinden hade vi i ryggen så blev hålet en bra birdiechans istället. 

I övrigt så har spelarna tränat enligt individuellt upplägg, imponerande att se hur de förbereder sig och alla har sin plan för att vara redo för tävlingsstart på tisdag. 

Vi ledare har börjat tänka på spelordning och vem/vilka som t ex är bäst i de olika förhållandena som kan uppstå, om det blåser upp under en eftermidddag… vem passar det bäst för då? Är det bra att få ut en spelare tidigt av någon anledning? Vilka klarar av att vänta på att få komma igång bäst? Några exempel på hur man kan tänka när spelordning skall fastställas.

/ Rickard Lindberg, SwGT National Mens Head Coach

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Fem saker vi tar med oss från Augusta-bossens presskonferens

Så ser Fred Ridley på att etablera en ny damtävling på Augusta, LIV-spelarnas framtid i The Masters och att förlänga hål 12.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson: ” Det är andra förutsättningar i dag”

N&auml;r Henrik Stenson vandrade fr&aring;n omkl&auml;dningsrummet till puttinggreenen stoppades han av Sky Sports uts&auml;nda f&ouml;r ett kort f&ouml;re-ronden-snack. Bloggen stod bredvid och lyssnade. S&aring; h&auml;r gick intervjun: SKY: Oavsett vad som h&auml;nder i dag har du haft en fantastisk s&auml;song men m&ouml;jligheten att skapa historia intr&auml;ffar inte s&aring; ofta &ndash; hur stor &auml;r den h&auml;r &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/8-7/">Continued</a>

Svensk Golf

Bra jobb första dagen

Pontus Gad skriver in birdie på hål ett i scorekortet Silkeborg Rye GC, Jylland Danmark, 9 juli 2013 Det kommer aldrig att vara över för det här laget, när alla slag är summerade efter första dagens spel finns det inte ett enda&nbsp;bortslarvat slag. Alla har hela dagen gjort vad de förutsatt sig, de har jobbat &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/92-6/">Continued</a>

Svensk Golf

Dag 2 på TJG World Cup 2013

Ny övning på kvällsfysen Toyotas bilmuseum Vi har hunnit med en hel del under dagen. Alltifr&aring;n kultur i form av Toyotas Bilmuseum och ett bes&ouml;k p&aring; stadens st&ouml;rsta k&ouml;pcentrum till 9 h&aring;ls inspel och tr&auml;ning p&aring; banan samt ett avslutande fyspass med tillh&ouml;rande pingismatch. Kapten KG har under kv&auml;llen &auml;ven jagat staden runt efter mygg/knott &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/121-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Bara 1-2 klubbors vind

Josefine och Emma Snygg tekopp Någon som vill träna pitchning Morgon med puttning Nya klubbor någon? Helen Holms Scottish Open Stroke Play Championship Dag 2 &#8211; 27 april Idag hade vi en snällare dag på Troon. Det blåste bara 1-2 klubbor vind.&nbsp;Tjejerna spelade ok idag men&nbsp;kunde sänkt&nbsp;fler puttar. Josefine Nyqvist sköt 77 slag +2 mot &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/144-4/">Continued</a>

Svensk Golf