Hoppa till innehåll

Idag knöt vi ihop säcken!

Idag stämde spelet hela vägen in. Vi slog Holand med 3-2. Det var riktigt bra spel under dagen från båda lagen och det krävdes att gå under par i alla matcher för att vinna. Vårt foursome par bestående av Hannes och Tobbe avslutade sin match med ett sänkt bunkerslag följt av en sänkt 4 meters … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/859-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Idag stämde spelet hela vägen in. Vi slog Holand med 3-2. Det var riktigt bra spel under dagen från båda lagen och det krävdes att gå under par i alla matcher för att vinna.

Vårt foursome par bestående av Hannes och Tobbe avslutade sin match med ett sänkt bunkerslag följt av en sänkt 4 meters på följande hål. Så knyter man i hop en säck!

Victor Tärnström och Olle Almen stod för de övriga två vinsterna medan Viktor Edin och Jocke Carlsson båda förlorade på 18 hålet trots riktigt bra spel.

Imorgon väntar England som har haft ett jobbigt EM hittills. England var en av huvudfavoriterna innan EM och det kommer att bli en fin skalp för oss. Vi kör på och siktar på en 9e plats.

Värmen har kommit till Prag och de lag som spelar i A flighten som spelar 36 hål per dag får verkligen se till att fylla på med vätska för att orka i den närmast tropiska värmen.

/Jonnie Eriksson

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.