Hoppa till innehåll

Ilonen höll undan

Mikko Ilonen har inte vunnig på Europatouren sen han senast tog hem Nordea Masters 2007, då tävlingen hette Scandinavian Masters och spelaeds på Arlandastad. Sex år senare är det alltså dags för favorit i repris. På söndagen höll han nerverna under kontroll såpass att han lyckades hålla undan för de jagande svenskarna och spelade hem … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/848-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Mikko Ilonen har inte vunnig på Europatouren sen han senast tog hem Nordea Masters 2007, då tävlingen hette Scandinavian Masters och spelaeds på Arlandastad.

Sex år senare är det alltså dags för favorit i repris. På söndagen höll han nerverna under kontroll såpass att han lyckades hålla undan för de jagande svenskarna och spelade hem segern med tre slags marginal före bäste svensk Jonas Blixt.

Alex Norén hade det tyngre på banan och lyckades bara gå på par för dagen, vilket betyder att han stannar på -16 och slutar på en delad fjärdeplats.

Det kommer mer, det kommer intrervjuer och bilder.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.