Hoppa till innehåll

Bra start av Nordqvist

2013 års LPGA Championship börjar med en rond på ett under par för Anna Nordqvist. Hon är i skrivande stund delad femma på detta, tre slag bakom ledande Morgan Pressel. – Det är inte lätt där ute. Det är plaskblött. Mina strumpor har varit dyngsura i fyra och en halv timme nu. Men jag tyckte … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/822-3/">Continued</a>

Svensk Golf

2013 års LPGA Championship börjar med en rond på ett under par för Anna Nordqvist. Hon är i skrivande stund delad femma på detta, tre slag bakom ledande Morgan Pressel.

– Det är inte lätt där ute. Det är plaskblött. Mina strumpor har varit dyngsura i fyra och en halv timme nu. Men jag tyckte att spelet var stabilt idag. Jag missade två fairways, säger hon.

Mer om Anna Nordqvists lovande öppningsrond läser ni senare på Golf.se’s nyhetsyta.

—-

Tyvärr tyngre morgon för Sophie Gustafson. 77 slag, fem över par, landade torsdagen på. Vid sidan av bogeyn på första hålet (hål 10) var hennes första nio en inte alls oäven historia på ett över par. Desto tyngre gick det på andra halvan (första nio) där en birdie tyvärr varvades med tre bogeys och en dubbel.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.