Tut tut! Det är Inbee Park-expressen som har lämnat perrongen och gått upp i delad ledning med Pressel. Det kan bli en stenhård kamp i eftermiddagens ledarboll. Om inget radikalt händer på de tre sista hålen alltså.
Vi har också Pernilla Lindberg inne efter runda nummer tre. Det blev ytterligare ett varv på 71 slag. Lindberg är därmed ett under par, i skrivande stund sex bakom ledarna alltså, och har en möjlig topptioplacering inom räckhåll om det blir en fin eftermiddag.
– Det kändes som att jag fortsatte så som jag avslutade igår. Några drivar som vinglade i början, men sedan kändes det bättre och bättre under dagen, lyder hennes redogörelse för morgonen.
Rond fyra har nu startat enligt plan. Allt eftersom spelare har lämnat vissa hål har pinnarna och några tees börjat flyttas. Spelarna har bara 40 minuter på sig att käka lunch mellan varven, så det är fullt ös som gäller så fort korten är inlämnade.