Hoppa till innehåll

Nordqvist kör igång

Inledningen av fjärde ronden var skakig. Men sedan hittade Anna Nordqvist rytmen på allvar. De fem senaste hålen har krönts med fyra birdies, vilket innebär att hon nu ligger på par totalt och nu kan kötta för en plats bland de tio främst. Anna var för övrigt inte helt nöjd med järnspelet under gårdagen. Ambitionen &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/805-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Inledningen av fjärde ronden var skakig. Men sedan hittade Anna Nordqvist rytmen på allvar. De fem senaste hålen har krönts med fyra birdies, vilket innebär att hon nu ligger på par totalt och nu kan kötta för en plats bland de tio främst.

Anna var för övrigt inte helt nöjd med järnspelet under gårdagen. Ambitionen var att reda ut detta under eftermiddagen genom telefonkontakt med coachen och ett kortare rangepass. Möjligen har resultatet av detta börjat klicka på allvar nu.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

30 skäl att älska The Open

Här listar vi 30 ingredienser (utan inbördes ordning) som gör The Open Championship så speciellt för oss.

Eric Franzén & Oskar Åsgård

Nordqvist delad sexa i tourfinalen

Anna Nordqvist har fått en bra start på veckans tourfinal av LPGA Tour.

Jesper Johansson

Ett landskap som lever för golfen

Både banorna och människorna lockar oss till ett av landets största golfdistrikt. Småland samlar banor där både hav och skog möte i stillsamt traditionell eller modernt dramatisk förpackning.

Nordqvist: ”Det har testat mitt tålamod väldigt mycket”

Anna Nordqvist är en av fem svenskor i ANA Inspiration.

CM Hellsten