
Mannen på bilden ovan har en bekymrad blick. Det är förståeligt. Han heter Mike Davis. Vi duckar den värsta amerikanska titel-lingon. Istället gör vi det enkelt för oss och presenterar Mike som THE head honcho på USGA, även om visitkortet säger executive director. Och US Open är sedan ett antal år tillbaka hans show.
Sen eftermiddag intar i mediacentret med ungefär samma ansiktsuttryck som på bilden ovan. Men när munnen öppnades förkunnade den gode Mike att han inte är så stressad över de, gravt uppskattat…, 90 kubikmeter regn som fallit över Merion den senaste timmen.
– Banan är inte byggd på sand, så den har en tyngre jordmån under sig. Men det är kanske en av de mest väldränerade banor jag har sett. Det är knappt några plana ytor här på Merion och ytdräneringen fungerar underbart.
Förutom en översyn av de uttänkta pinnplaceringarna tror inte Davis att nederbörden medför några större förändringar i banans setup inför tävlingen.
– Prognosen för torsdag ser inte helt lovande ut, så vi måste kanske titta på alla pinnplaceringar och se att vi har dem på högre delar av greenerna så det inte bildas pölar runt hålen. Men i övrigt är det inte så mycket vi tänker göra. Vi låter banan spelas efter förutsättningarna.
Hål elva, där Bobby Jones säkerställde sin grand slam under 1930, ligger på banans lägsta punkt. Nivån i vattendraget innan greenen har tidigare visat tendenser att höjas mycket snabbt, vilket resulterar i att hålets green står under vatten.
Skulle detta ske finns hål på Merions närliggande västra bana i reserv, dit spelarna kommer att köras med bil. Detta är en nödlösning för extrema omständigheter som kommer att undvikas till nästan varje pris. Ja, åtminstone om man lyssnar på mannen i regnstället ovan.
– Vem vet om det är en chans på 10 000 att detta händer, säger Mike Davis.