
Anna och Sophie firar vinst i Nations Cup forhoppningsvis nytt firande i september.
Fyra svenskor finns med i Solheim Cup, det prestigeladdade mötet i golf mellan Europa och USA. Sophie Gustafson, Mimmi Hjorth och Anna Nordqvist har alla tagit sig in i laget via ranking. Årets stjärnskott Caroline Hedwall fick ett wild card.
– Det är fantastiskt bra med fyra spelare i laget. Det visar verkligen styrkan i svensk golf. Ett gott tecken är också att tre klarade sig in via bra ranking, Carro var trots få spelade tävlingar, också nära att kvala in, säger Katarina Vangdal, Head Coach i Swedish Golf Team.
Mimmi Hjorth och Sophie Gustafson är rutinerade Solheim Cup-spelare. Sophie gör sitt åttonde Solheim Cup och Mimmi sitt femte. Anna Nordqvist gjorde debut för två år sedan under sitt första år på touren. Likadant nu med årets rookie, Caroline Hedwall som spelat fantastisk golf den här säsongen, bland annat med fyra segrar världen över. Carro har även segerrutin från PING Junior Solheim Cup, där hon var med och vann på Båstads GK 2007.
Men Europa har inte vunnit sedan den fantastiska tävlingen på Barsebäck 2003. Dags för förändring?
– Alla fyra är spelare som passar för den här typen av tävlingar. Tuffa, gillar att spela i lag och går verkligen igång när det blir tufft motstånd. För tufft kommer det att bli mot ett bra, men ungt amerikanskt lag. Dessutom på en bana som designats av Jack Nicklaus. Det betyder att närspelet blir viktigare än kraft och längd, säger Katarina Vangdal.
Solheim Cup avgörs i år 23-25 september på Killeen Castle utanför Dublin, Irland.
Europa
Melissa Reid, England
Laura Davies, England
Suzann Pettersen, Norge
Christel Boeljon, Holland
Maria Hjorth, Sverige
Anna Nordqvist, Sverige
Catriona Matthew, Skottland
Sophie Gustafson, Sverige
Caroline Hedwall, Sverige
Sandra Gal, Tyskland
Karen Stupples, England
Azahara Muñoz, Spanien
/ Göran Söderqvist, landslagskoordinator