Hoppa till innehåll

Flaggproblem i USA

Nej, Peter Hedblom har inte gått och blivit engelsman. Däremot ackompanjeras hans namn numera av en engelsk flagga på ledartavlan. De rödvita färgerna till trots är det faktiskt svenskt på delad 3:e plats just nu.

Svensk Golf

Nej, Peter Hedblom har inte gått och blivit engelsman. Däremot ackompanjeras hans namn numera av en engelsk flagga på ledartavlan. De rödvita färgerna till trots är det faktiskt svenskt på delad 3:e plats just nu.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Fem spaningar från Åberg och lag Europas tisdag på Bethpage

Vilken president har spelat golf med Alex Norén i New York och hur sköter sig hemmafansen? Vi reder ut.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

20 saker som golfvärlden aldrig kommer vara överens om

De som inte spelar golf tror att alla golfspelare är av samma skrot och korn. Så är det definitivt inte.

Ett år kvar – frågetecken inför Ryder Cup 2025

Svenskar? Spelande kapten? Vilka kommer få spela i Europa? Vilka kommer debutera? 

Fem Solheim Cup-ögonblick vi minns

Vi minns skrällarna, vändningarna, festerna, jublen och bragderna på banor i Skottland, Sverige och USA.