Hoppa till innehåll

59:an Hanson

Peter Hanson fick aldrig igång liret på tredjevarvet. Själv var han inne på att han blev ställd av vinden. – Jag blev chockad på ettan när jag slog en bra spoon och sedan hade en järnfemma kvar till greenen. Jag tyckte att det var tufft där ute och kanske är det så att jag sätter … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/758/">Continued</a>

Svensk Golf

Peter Hanson fick aldrig igång liret på tredjevarvet. Själv var han inne på att han blev ställd av vinden.

– Jag blev chockad på ettan när jag slog en bra spoon och sedan hade en järnfemma kvar till greenen. Jag tyckte att det var tufft där ute och kanske är det så att jag sätter lite för mycket spinn på bollen och att det inte riktigt funkar i den här typen av förutsättningar, säger Hanson.

Han inser själv att segerchansen är borta, men lovar att göra en attack på söndagen.

– Nu blir det full gas imorgon. Jag ska se till att göra en 59:a.

Låter bra det.

I så fall är det också nytt mästerskapsrekord med fyra slag…

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.