Hoppa till innehåll

Fidde: ”Riktigt dåligt scorat”

De två senaste årgångarna av US Open har slutat med placeringar bland de 20 främsta för Fredrik Jacobsons del. Men tyvärr får han lämna Merion efter att de sista hålen av förmiddags avslutning landade honom på totalt nio över par (73/76). – Jag puttade och wedgade för dåligt för att kunna vara med. Synd, för … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/755-3/">Continued</a>

Svensk Golf

De två senaste årgångarna av US Open har slutat med placeringar bland de 20 främsta för Fredrik Jacobsons del. Men tyvärr får han lämna Merion efter att de sista hålen av förmiddags avslutning landade honom på totalt nio över par (73/76).

– Jag puttade och wedgade för dåligt för att kunna vara med. Synd, för jag drivade bollen riktigt bra. Jag känner att svingen för de långa slagen har varit så bra som den kan vara för mig. Det svåraste är ju att hålla bollen i spel och sätta den i fairway, och jag lyckades med det. Så nio över var riktigt dåligt scorat. Jag fick inte ut någonting av spelet denna vecka.

Jacobson nekar inte till att han känner viss frustration över att puttningen och wedgarna inte levererar, då detta normalt sett är två grundpelare i hans spel.

– Jag har några veckor där jag har slagit bollen riktigt bra. Jag startade säsongen vasst och puttade bra då, men då drivade jag inte speciellt bra. Nu på slutet, sedan Players Championship och framåt, har jag drivit bollen riktigt bra men inte fått ut så mycket av det. Det testar väl tålamodet litegrann när de bitarna som är ens styrka inte sitter. Tack och lov brukar jag inte ha så långa perioder då närspelet inte fungerar. Men jag kommer att få jobba hårt nu för att få vända det. Både genom att träna teknik och även genom att acceptera missarna.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.