Hoppa till innehåll

Vinden tilltar

Efter att ha avverkat en stillsam förmiddag så börjar det nu friska i rejält här i St Andrews och vi kommer garanterat att få veta vad Louis Oosthuizen är gjorde av. Henrik Stenson har spelat ettan och slog sitt andra slag kort om Swilcan Burn (!) och såg lindrigt sagt förvånad ut, vilket säkert är ett tecken … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/745/">Continued</a>

Svensk Golf

Efter att ha avverkat en stillsam förmiddag så börjar det nu friska i rejält här i St Andrews och vi kommer garanterat att få veta vad Louis Oosthuizen är gjorde av.

Henrik Stenson har spelat ettan och slog sitt andra slag kort om Swilcan Burn (!) och såg lindrigt sagt förvånad ut, vilket säkert är ett tecken på att det blåser en del. Men en bra chip var nära att gå och det blev ett enkelt par.

Till skillnad från Martin kaymer som treputtade för bogey.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.