Hoppa till innehåll

Orlando runt för flicklandslaget

Redo för att se de bästa Carro är vår favorit! Tiden går fort och vi har lärt oss mycket under veckan här i Orlando. När vi besökte Annika Academy träffade vi Anna Nordqvist som precis hade haft ett fyspass med Kay Fusser. Kay visade oss runt och Emma fick se sig själv på bild på … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/714-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Redo för att se de bästa

Carro är vår favorit!

Tiden går fort och vi har lärt oss mycket under veckan här i Orlando.

När vi besökte Annika Academy träffade vi Anna Nordqvist som precis hade haft ett fyspass med Kay Fusser. Kay visade oss runt och Emma fick se sig själv på bild på väggen från Annika Cup.

Vi har besökt University of Central Florida och fått en rundtur tillsammans med headcoach Courtney Trimble. Rundturen började på golfbanan och vi fick se deras studio med all utrustning det går att tänka sig och fantastiska övningsområden. I den minibuss som de åker till tävlingar med finns trådlöst internet, video, tv-spel, kontakter till datorerna mm. Vår rundtur forsatte med skolan och där fick vi bland annat se det gigantiska gymet, food courts, biblioteket och fotbollsstadion som tar 40 000 åskådare. Målet med collegebesöket var att tjejerna skulle få koll på vilka frågor de ska ha svar på innan jag bestämmer sig för ett college. Helt klart är att det finns många bra skolor.

Vid vårt besök på LPGA-touren på Grand Cypress och första dagens spel valde vi att främst följa Caroline Hedwall och världsettan Yani Tseng. Uppgiften för tjejerna var att först se vad det var för skillnad mellan deras egen golf och proffsens. Tänk först hur du skulle slå slaget, se sedan hur de gör – tekniskt, val av slag, skruv och höjd. De tittade även på rutiner och hur spelarna förhåller sig till slagen. Tjejerna konstaterade att de tycker Carro är bäst! ”Hon är trevligast, vinkade och slår bollen riktigt bra”. Att hon kom över till oss på middag kvällen innan och då delade med sig av sin erfarehet till tjejerna, om college och vägen till proffslivet, gör ju också att hon ännu mer blir en stor favorit.

I kväll har vår grymma kock Tom Forsberg lagat köttgryta. Tom är på plats för att förbereda nästa veckas Camp Sweden. Pernilla Lindberg kom också över för att prata lite vilket var väldigt trevligt. I morgon ska tjejerna spela på Reunion igen och denna gång blir det match mot Linda Wessberg.

I morgon åker jag till flygplatsen med Emma och Bella för att hämta upp Micke Lindberg. Vi ska därefter bege oss mot Palm Beach för att spela Polo Junior Classics. Linn och Elsa är kvar på Reunion och kommer att studera LPGA-touren tillsammans med coach Patrik Jonsson innan det blir hemfärd för dem på söndag. Patrik är precis som Tom på plats för nästa veckas Camp Sweden som ni snart får läsa mer om här på bloggen.

Sov gott!

/Lisa Westman SwGT coach Flick

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.