Hoppa till innehåll

Hårt arbete och inspirerande miljö

Patrik hjälper Pernilla Lindberg med att tolka bollflykten Filmkameran följde oss hela dagen överallt Här följer KG upp arbetet med Sophie Gustafson Noggrannhet! Anna dokumenterar efter varje pass Linda Wessberg är redo för 3D Juryn… Katarina, Carro och John Tom Forsberg förbereder ännu en god middag. Spelarna lyssnar till professorn. Reunion Resort Orlando Camp Sweden … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/706-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Patrik hjälper Pernilla Lindberg med att tolka bollflykten

Filmkameran följde oss hela dagen överallt

Här följer KG upp arbetet med Sophie Gustafson

Noggrannhet! Anna dokumenterar efter varje pass

Linda Wessberg är redo för 3D

Juryn… Katarina, Carro och John

Tom Forsberg förbereder ännu en god middag.

Spelarna lyssnar till professorn.

Reunion Resort Orlando

Camp Sweden dag 2

Fortsatt intensiv dag här i Florida. Dagen startade med fys där KG Nissén ledde morgonpasset som bestod av löpning och stretch. Efter ännu en fantastisk frukost av Tom, vår kock, fortsatte våra experters intensiva arbete med spelarna.

Det arbete vi gör under passen handlar om att ta reda på fakta, få korrekt återkoppling för att tydliggöra nuläget och det fortsatta arbetet mot att bli bättre. Kombinationen med experternas olika kompetenser och samarbetet som sker, vågar vi säga är ganska unikt. Vi märker att spelarna är engagerade, har högt fokus och tar till sig den information de får. Det tillsammans med den gemenskap och umgänge vi har i ”Svenskhuset” ger mycket energi.
Utbytet mellan spelarna är bra och vi lär oss av varandra.

Under kvällen höll vår inbjudna gäst, Mark Broadie, en föreläsning om att tolka statistik. Mark är professor och anlitad av PGA-touren i USA. Han jämförde våra svenska toppspelare med världstoppen och vad som är skillnad och vad det faktiskt är som skiljer statistiskt. En förklaring bakom siffrorna, mycket givande och intressant.

Den här dagen har filmaren Arne Pontan, tidigare SVT, följt oss på nära håll. Bra tycker vi när vi gör spännande saker och har toppspelare på plats.

Till middag hade vi så många som 31 personer. Om det beror på kocken eller bara att få umgås låter vi vara osagt. Vi tror att kombinationen är överlägsen.

Go Sweden!

Patrik Jonsson, National Womens Coach och Katarina Vangdal, Head Coach

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.