Hoppa till innehåll

D-FY för damerna

Svensk Golf
Bild 1131083

Järnklubbor är det produktområde där Wilson framför allt försöker slå sig in och plocka marknadsandelar.

Ett tillskott i 2011 års uppställning är damversionen av kombosetet D-FY. För knappt 8 000 kronor får man sex järnklubbor , en hybrid och en fybrid.

Klubborna har begåvats med en ljusblå färg på baksidan av klubbhuvudet och i övrigt är teknologin densamma som på herrsidan med half-and-half-skaften (som är tillverkade av både stål och grafit).

En annan nyhet är puttern Vizor, som kostar cirka 1 500 kronor, och har ett intressant nytt sikthjälpmedel. Med hjälp av en skåra i ovansidan av puttern och en ljust färgad linje nedanför ska spelaren lära sig att sikta korrekt.

/Oskar Åsgård

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.