Hoppa till innehåll

Joburg Open dag 1

En tidigt startande Joel gick runt på -6 Fotografen missade Mickes hole in one men så här nära var Pelle Edberg att göra samma sak Dag 1 på Joburg Open blev störd av åska och regn med flera timmars uppehåll. Från dagen noterar vi att en tidigt startande Joel Sjöholm gick runt den västra banan på … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/643-2/">Continued</a>

Svensk Golf

En tidigt startande Joel gick runt på -6

Fotografen missade Mickes hole in one men så här nära var Pelle Edberg att göra samma sak

Dag 1 på Joburg Open blev störd av åska och regn med flera timmars uppehåll. Från dagen noterar vi att en tidigt startande Joel Sjöholm gick runt den västra banan på -6, likaledes tidigt startande Peter Hedblom gick runt samma bana på -5.På den östra (svårare) banan har av dom som är klara, Magnus Carlsson och Pelle Edberg, kommit in på -2.Noterbart är även att Micke Lundberg lyckades med att göra en hole in one.

/ KG Nissén, SwGT Performance Team

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.