Hoppa till innehåll

Vem rycker?

Det är en kontrollerad start i årets The Open. Ingen spelare har ryckt ifrån övriga fältet, och mängden besök i ruffen är förvånansvärt höga. Men det säger väl en del om hur nyckfull vinden ändå är. Zach Johnson är som tidigare nämnts ensam i topp på -5. Först vid halv tre lokal tid (halv fyra &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/633-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Det är en kontrollerad start i årets The Open. Ingen spelare har ryckt ifrån övriga fältet, och mängden besök i ruffen är förvånansvärt höga. Men det säger väl en del om hur nyckfull vinden ändå är. Zach Johnson är som tidigare nämnts ensam i topp på -5. Först vid halv tre lokal tid (halv fyra hemmavid) slår Peter Hanson ut, och då får vi se hur det står till med skåningen. Efter honom kommer Tiger Woods, så en gissning är att det kan påverka publikleden kring Hansons boll.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är Sveriges bästa golfbanor

Här är den senaste upplagan av vår ranking över landets 50 bästa golfbanor.

Svensk Golf

DOKUMENT: Stensons sagolika triumf på Troon

Henrik Stenson vann en historisk seger på Royal Troon. I senaste numret av Svensk Golf publiceras ett stort dokument om svenskens sagolika seger, däribland en exklusiv intervju med Stenson. Det här är berättelsen om veckan som vi aldrig glömmer.

Oskar Åsgård

Hanson på rätt väg igen

Han är fem slag bakom tättrion. Men Peter Hansons avslutning gav kontakt.

Martin Strömberg

Bra start för Hanson

Martin Kaymer tvåa. Och Peter Hanson femma. Ryder Cup-européerna jagar form och självförtroende i Holland. Men åt Graeme Storm fanns inget motmedel. Åtminstone inte på torsdagen då engelsmannen snodde åt sig ledningen efter sin 63:a på Hilversumsche.

Henrik