Hoppa till innehåll

Dubai Dessert Classic

Rickard Lindberg och Erik Frost på Arlanda Rickard Lindberg och undertecknad &auml;r p&aring; v&auml;g till Dubai f&ouml;r Dubai Desert Classic och p&aring; flyget ned slog vi f&ouml;lje med Erik Frost caddie &aring;t Alex Nor&eacute;n. Direkt efter att vi checkat in och g&aring;tt igenom s&auml;kerhetskontrollen b&ouml;rjade Rickard och Erik att titta p&aring; det protokoll som SwGT &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/607-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Rickard Lindberg och Erik Frost på Arlanda

Rickard Lindberg och undertecknad är på väg till Dubai för Dubai Desert Classic och på flyget ned slog vi följe med Erik Frost caddie åt Alex Norén.

Direkt efter att vi checkat in och gått igenom säkerhetskontrollen började Rickard och Erik att titta på det protokoll som SwGT använder för att föra spelstatistik. Detta är ett sätt som utveckling sker, genom utbyte och diskussion med de som befinner sig i den yttersta toppen av vår idrott.      

Tolv svenska spelare ser ut att komma till start i veckans tävling. Vi kommer att försöka hålla bloggen uppdaterad under veckan.

 

/ Göran Söderqvist, SwGT koordinator   

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Pojklandslagsläger Dubai

Sent tisdag kväll/natt anlände Pojklandslaget till Dubai för en veckas träningsläger på Jumeirah Golf Estates. Det är väldigt hög tourfaktor på &#8221;ETPI&#8221; då vi slåss om platser på rangen med alla ET-proffs som förbereder sig inför ökensvängen som börjar nästa vecka, och även med våra egna svenska spelare från OS2020-lägret som avslutades i onsdags.&nbsp; Förutom &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1281/">Continued</a>

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mot OS 2020 i Tokyo

European Tour Performance Institute på Jumeirah Golf plats för lägret&nbsp;&nbsp; Under två läger har vi nu &#8221;gnuggat&#8221; spelarna i OS 2020-upplägget &#8221;utmanarsatsningen&#8221;. Vi startade veckan före jul med fem dagars analysarbete inom fokusområdena teknik, fysik och mentalt. Spelarna har som stöd tillgång till Rickard Lindberg (teknik), KG Nissen (fysik) och Torsten Hansson (mentalt). Detta är &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1280/">Continued</a>

Svensk Golf

Mikael Kinhult reflekterar

Svensk Golf

Coacherna på utbildning i USA

Svensk Golf

En coachs reflektioner från Scottish Open

Jens Dantorp och Kotte Broberg jobbar inspel Landslaget vill sprida sina tankar och bredda kunskapen hos våra svenska tränare, därför tar vi med oss coacher ut på uppdrag. Denna gång var det Markus Otternäs som fick följa med till Scottish Open. Nedan finner ni ett urdrag ur hans rapport. &#8221;BollflyktJag visste sedan tidigare att de &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1238/">Continued</a>

Svensk Golf