Hoppa till innehåll

Inspel

Micke Jonzon slår upp andraslaget på 18:e medan hans caddie Stretch kollar avståndet Att spela in banan &auml;r viktigt, f&ouml;r m&aring;nga spelare &auml;r det inte layouten som &auml;r det viktiga d&aring; de spelat banan m&aring;nga g&aring;nger tidigare.Joel Sj&ouml;holm n&auml;mnde att hans klubbkompis fr&aring;n Skaft&ouml; GK, Barry Lane, spelade h&auml;r f&ouml;rsta g&aring;ngen 1990 och har spelat &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/602-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Micke Jonzon slår upp andraslaget på 18:e medan hans caddie Stretch kollar avståndet

Att spela in banan är viktigt, för många spelare är det inte layouten som är det viktiga då de spelat banan många gånger tidigare.Joel Sjöholm nämnde att hans klubbkompis från Skaftö GK, Barry Lane, spelade här första gången 1990 och har spelat 23 Dubai Desert Classic. Han kan banan och många andra också, en hel del tourspelare spenderar även en hel del träningstid i Dubai då förhållandena för träning här är extret bra.

Det spelarna söker vi inspel är dels en spelkänsla, linjer från tee och hur greenerna rullar. Att det då ofta är så att det rullar betydligt snabbare första tävlingsdagen än vid inspelet på tisdagen är något de gärna ändrar på.

/ Göran Söderqvist, SwGT koordinator

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Från Boden till DP World Tour: ”Inget är självklart”

INTERVJU. Hugo Townsend trodde vägen mot toppen skulle gå snabbare. Nu lever 27-åringen drömmen på DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

MajorTempen – första på 107 år

De var hetast och kallast under PGA Championship.

Åberg birdiespurtar mot spännande majorhelg

Glänser med järnspelet under krävande fredag i PGA Championship.

Ludvig Åberg: ”Frustrerande morgon”

Samtidigt hoppas Alex Norén på bättre utdelning i långa spelet när känningarna i handleden minskat.

Åberg redo: ”Det känns positivt”

Ludvig Åberg kommer till PGA Championship som en av förhandsfavoriterna.