Hoppa till innehåll

Hoppas hitta nästa växel

Henrik Stenson hade en dubbelbogey på det sjätte hålet, och det är han tacksam över. Det kunde ha gått mycket värre än så. Han slog snett från tee, landade i värsta tjockruffen till vänster, lyckades få ut den därifrån bara för att se den ramla ned i lika tjock ruff på andra sidan. Fotograf Christer &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/600-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Henrik Stenson hade en dubbelbogey på det sjätte hålet, och det är han tacksam över. Det kunde ha gått mycket värre än så. Han slog snett från tee, landade i värsta tjockruffen till vänster, lyckades få ut den därifrån bara för att se den ramla ned i lika tjock ruff på andra sidan. Fotograf Christer Höglund kunde peka ut var bollen låg, och anser att Stenson är skyldig honom en middag.

– Jag hade hittat bollen förr eller senare, men en öl kan du få, säger Stenson med ett flin.

Han är nöjd med att vara två under, nöjd med hur han hanterarade med- och motgångar där ute, men känner fortfarande inte att spelet sitter.

– Jag går på fjärde växeln och skulle behöva lägga i femte, men det stämmer inte riktigt, framförallt från tee känns det lite sådär.

Och vinden har vänt och det blev helt andra vindar, vilket betyder helt andra klubbor från tee. Stenson slog exempelvis en järnfemma runt 300 yards på det femtonde hålet.

– Ja, som en vanlig järnfemma alltså, säger han.

Det blir mer om Stenson senare. Men kort sagt: han är en av nu bara 15 spelare under par. När man i denna sekund spanar på ledartavlan är han delad femma, men Zach Johnson är inte ute, inte heller Mickelson.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Henrik Lenngren, Foto: Oskar Lind

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Alla fyra svenska spelare vidare i The Open

Stensons uppryckning. Björks första klarade kvalgräns. Noréns och Lingmerths revanscher.

Magnus Bruhn

En svensk golffest

Intervju med radarparet Claes Nilsson och Henrik Hilford Brander som ligger bakom den mixade succétävlingen.

Hovland nöjd efter tuffa öppningsronden

Norrmannen gick på par och vad glad för det i vinden på Augusta National.

McIlroy: ”Brutalt men rättvist”

TPC Sawgrass bet ifrån ordentligt under lördagen.