Hoppa till innehåll

Portugisiska Amatörmästerskapen

Putträning efter ronde Rond 1 Första tävlingsdagen bjöd på fortsatt soligt och blåsigt väder. Killarna hade pratat inför rundan om att det började blåsa vid 10-tiden på inspelet och att eftersom de gick ut kl 8 så skulle de vara förberedda på att vara uppmärksam på hur vinden utvecklar sig under ronden. Mycket riktigt var &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/588-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Putträning efter ronde

Rond 1

Första tävlingsdagen bjöd på fortsatt soligt och blåsigt väder. Killarna hade pratat inför rundan om att det började blåsa vid 10-tiden på inspelet och att eftersom de gick ut kl 8 så skulle de vara förberedda på att vara uppmärksam på hur vinden utvecklar sig under ronden. Mycket riktigt var fallet även så idag och det det kan inte sägas tillräckligt ofta hur viktigt det är att ha stenkoll på vinden.

Killarna höll sig bra till sina uppsatta spelplaner, men gjorde några misstag som kostade allt för mycket. Snacket efter spelet handlade mycket om att bli tydligare i besluten samt lita på detta fullt ut. Osäkerhet på svingen skapade lite otydlighet i besluten idag. Dessutom pratade vi även om hur vi blir bättre på att hantera yttre faktorer, såsom stress pga av när domare ligger på hårt gällande speltempo, för att inte ge bort slag i onödan på grund av ändrat tillstånd. Varje slag räknas!

Resultat dag 1
Joakim   +4 (76)    t61
Mikael    +8 (80)    t99

Efter lunch blev det träning för att stämma av grunderna i svingen och jobba med läsning och målbilder i puttningen. Killarna genomförde ett riktigt bra pass med grymt bra fokus i 2,5 h, med en avslutande putt-tävling i form av ”jagande-klockan” i olika lutningar, innan vi fick bryta på grund av att solen var på väg ner och det var dags att bryta. Killarna jobbar på bra med träning utöver spelet och för att hålla koppen i bästa möjliga form och för att orka hela tävlingsveckan kör vi ett par lättare fyspass med fokus på underhåll och rörlighet under veckan.

På kvällen åkte vi in till närmsta staden Setubal för att äta och se lite mer än hotellet och golfbanan.

Starttider dag 2
Joakim    11.48
Mikael    12.28

Följ tävlingen via denna länk

/ Niklas Bergdahl, Ass Coach Swedish Golf Team

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

6 misstag i golfanalysen – och hur du undviker dem

Sex saker du bör omvärdera när du analyserar din golf inför 2026

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Tung svenskdag i USA

Följ de svenska tourspelarna runt om på världens golftourer.

Yamashita vann AIG Women’s Open – Grant bästa svenska

Japanskan Miyu Yamashita stod pall i vind och regn och tog hem AIG Women’s Open på Royal Porthcawl. Linn Grant blev bästa svenska på delad 19:e plats.

Roger Andersson

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Henrik Lenngren

Det du behöver veta om Challenge Tour-finalen

Spelrättigheter på DP World Tour står på spel. Här är det du behöver veta om tourfinalen på Challenge Tour.

Felix Månsson