Hoppa till innehåll

Dagen före ”Peters pågar” veckan

Vi är nu på plats i Orlando för att börja vår träningsvecka med Peter Hansson, den femte bästa i världen på matchspel. Dagen började med lite lätt morgon-fys i hotellets korridor: Jodå lite konstiga blickar fick vi allt. Resten av dagen spenderades på Orange County National Golf Club. Ett riktigt toppenställe med 36 hål, en … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/574-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Vi är nu på plats i Orlando för att börja vår träningsvecka med Peter Hansson, den femte bästa i världen på matchspel.

Dagen började med lite lätt morgon-fys i hotellets korridor: Jodå lite konstiga blickar fick vi allt. Resten av dagen spenderades på Orange County National Golf Club. Ett riktigt toppenställe med 36 hål, en range som man kan slå i alla olika vindriktningar på, 4 olika greener som man kan slå wedgar till och en stor och fin ondulerad putting-green.

Efter att vi genomfört våra respektive träningsprogram på rangen så tillbringade vi större delen av dagen runt och på putting-greenen. Vi körde matcher, putt-övningar och så avslutade vi dagen på Orange County med att träna något vi märkt att vi tränat för lite på, fairway-bunkerslag.

När vi kom tillbaka till hotellet blev det ytterligare ett korridorsfyspass. Kvällen avrundades med en middag på T.G.I Fridays. Nu väntar sängen på oss och vi ser fram emot en riktigt rolig och lärorik vecka med Peter Hansson.

Victor Tärnström och Adam Ström

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.