Hoppa till innehåll

Då åker vi ännu snabbare

Ja, två birdies och ett under i tävlingen. Stekhett inspel på tredje hålet och sänkt birdieputt gör att Henrik Stenson är två slag efter ledande Lee Westwood. Det är väl okej att kalla det för en bra start..?  

Svensk Golf

Ja, två birdies och ett under i tävlingen. Stekhett inspel på tredje hålet och sänkt birdieputt gör att Henrik Stenson är två slag efter ledande Lee Westwood. Det är väl okej att kalla det för en bra start..?

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Stenson om Shinnecock Hills: ”Den kräver sin man”

Henrik Stenson hoppas att man hittar rätt balans i uppsättningen under årets U.S. Open.

ÅSGÅRD: Medlemskap är inte greenfee

Vinterskadade greener har fått vissa medlemmar att kräva pengar tillbaka. Det är att missförstå hela idén med ett medlemskap.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf