Hoppa till innehåll

Första dagen på WJGS Sydafrika

Idag kom solen och med den kom även vinden. Det blåste ordentligt på eftermiddagen när alla våra pojkar gick ut. Vi har alla i topp 28 vilket är en riktigt bra start. I lagtävlingen så ligger Hannes och Hampus bra till. Hannes ligger 2a individuellt efter strålande 70 slag idag. På kvällen så besökte killarna … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/555-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Idag kom solen och med den kom även vinden. Det blåste ordentligt på eftermiddagen när alla våra pojkar gick ut. Vi har alla i topp 28 vilket är en riktigt bra start. I lagtävlingen så ligger Hannes och Hampus bra till. Hannes ligger 2a individuellt efter strålande 70 slag idag.

På kvällen så besökte killarna tillsammans med alla andra deltagare en afrikans hydda där det bjöds på Lammstek och bongo-trummor.

Det var ordentligt slitna killar som lullade i säng efter vår gemensamma kvällsgenomgång och individudella samtal.

Klockan står på 05.20 imorgon bitti då alla går ut mellan 7.20-8.40 imorgon. Det är bara bra då grennerna är toppskick på förmiddagen, det blåser mindre, vi slipper gå ut mitt i lunchen samt att det blir ordentligt med tid att träna under eftermiddagen. Det är upplagt för stordåd med andra ord!

Hannes 70

Marcus 75

Hampus 76

Tobias 77

Joakim 78

Jonnie Eriksson Coach SwGT pojkar

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.