Hoppa till innehåll

Så ser det ut bakom kameran

Svensk Golf
Bild 1130969

Surfade runt lite under gårdagskvällen och gjorde ett litet fynd.

Jeff Newton, amerikansk fotograf, som plåtade Anna Nordqvist för oss i fjol har nämligen lagt upp en liten film över hur giget gick till.

Så här kan alltså en reportage och omslagsfotografering se ut. Oftast brukar vår AD finnas på plats vid tillfället för att ha kontroll över jobbet, men eftersom det hela ägde rum i USA så blev det inte så den här gången.

Resultatet blev ändå schyst och omslaget kändes fräscht och gör det fortfarande, trots att det är drygt ett år sedan det gjordes.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.