
Emma, Stephanie, Fillipa, Sally, Desireé, Tilda & Michaela
Tjenare tjenare alla bloggläsare !
Idag startade vi dagen med ett skönt fyspass med mycket fokus på mage och hållning. Efter det passet har vi påmint varandra väldigt mycket om just hållningen.
Dagens första golfpass blev vi uppdelade i två olika grupper. En grupp tränade på både svingplan, svingspår och varierande slag. Den andra gruppen körde två olika puttest och jobbade med SAM puttlabb. Vi lyckas hålla mycket bra fokus när det väl gäller! Varje pass var 2 timmar.
På eftermiddagen körde vi en tävling där det var sju olika stationer, där man första varvet hade sex minuter på sig att klara varje typ av slag. Övningen var rolig och nyttig för man fick se hur olika spelare reagerade på att vara stressade och ändå hålla kvar tävlingsfokuset. Det var också väldigt roligt att se hur alla verkligen sprang fram och tillbaka till bollen för att spara tid. Tävling vanns av Stephanie, jättebra jobbat!
Stephanies vinst var att slippa laga mat, hmm det gick ju inte så bra med det…Det slutade med att våran kock själv stod och tog kommandot! Vi var 10 personer som skulle äta och vi mätte upp ris till 12 men man kunde ju tro att vi skulle vara dubbelt så många (det blev mer än hälften kvar). Till riset blev det kyckling med wokade grönsaker.
Nu sitter vi alla mätta och goa framför tv:n med melodifestivalen på högsta volym. Hoppas alla har en lika mysig och trevlig lördagkväll som vi!
Spelare
Stephanie Henning, Storsjöbygdens GK
Michaela Finn, Skaftö GK
Emma Svensson, Ringenäs GK
Desireé Andersson, Ljunghusens GK
Tilda Green, Värnamo GK
Sally Fridström, Åkargårdens GK
Fillipa Möörk, Karlstads GK
/Kramar Michaela Finn och Tilda Green.