Hoppa till innehåll

Sebastian är en vinnare

”Fan va skönt! Det var fan på tiden” var Sebastian Söderbergs ord efter att han vunnit sin första collegetävling. Tävlingen han vann var Furman Intercolligate och han gjorde det efter jämt och bra spel, ronder på tre gånger 68 och totalt -12 och seger med 2 slag. Ledaderboard Mer finns att läsa på Coastal Carolinas … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/539-2/">Continued</a>

Svensk Golf

”Fan va skönt! Det var fan på tiden” var Sebastian Söderbergs ord efter att han vunnit sin första collegetävling.

Tävlingen han vann var Furman Intercolligate och han gjorde det efter jämt och bra spel, ronder på tre gånger 68 och totalt -12 och seger med 2 slag.

Ledaderboard

Mer finns att läsa på Coastal Carolinas hemsida

/ Göran Söderqvist, SwGT koordinator

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.