Hoppa till innehåll

Inbee älskar skotsk frukost

God morgon från St Andrews. Det är en oerhört vacker morgon där Old Course badar i den skotska morgonsolens strålar och sikten är så klar att det går att se tvärs över Nordsjön hela vägen till Arbroath. Tisdag är Pro AM-dag i Women’s British Open (jepp, damerna lirar pro-am under alla sina majors utom US … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/537-3/">Continued</a>

Svensk Golf

God morgon från St Andrews. Det är en oerhört vacker morgon där Old Course badar i den skotska morgonsolens strålar och sikten är så klar att det går att se tvärs över Nordsjön hela vägen till Arbroath.

Tisdag är Pro AM-dag i Women’s British Open (jepp, damerna lirar pro-am under alla sina majors utom US Women’s Open) och på förmiddagen är bland andra Paula Creamer, Jiyai Shin, Helen Alfredsson och Inbee Park ute på banan.

På tal om just Inbee Park så hittade Bloggen i en förhandsintervju med henne veckans kanske viktigaste besked i spekulationerna kring huruvida den 25-åriga sydkoreanskan ska lyckas med den otroliga bedriften att vinna fyra raka majors under samma säsong.

– Jag älskar brittiska frukostar med korvar och bacon. Jag älskar korvrullar (sausage rolls) och att åka till Skottland, det är ett trevligt ställe att vara på, säger Park.

Att digga en rejäl skotsk frulle med korv, bacon, ägg, tomater och kanske till och med lite black pudding måste ju ses som en rejäl fördel den här veckan, eftersom det är ett fullkomligt överlägset mål mat för den som vill klara av en lång dag i prövande väder på linksen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.