
Lynn, Kai och Robin

Lynn provar vad Robin ”googletranslate” Jonsson kallar sledgehammerball

4 minuter konditionsträning i veckan med 100% insats
Efter en god lunch, och en riktigt fantastisk och lärorik förmiddag som Robin berättat om i ANNIKA Academy Part 1 så väntade lite workout med Kai Fusser. För er som inte vet exakt vem det är så är det en tysk fystränare som jobbat med Annika sedan 2000. Det var han som hjälpte henne under hela hennes karriär och hjälpte henne till att bygga upp den fysiska kapaciteten hon hade när hon var bäst i världen.
Vi började med att berätta för Kai lite om hur vi jobbar fysmässigt och vad vi gör just nu. Han berättade en del om sin filosofi och vad han hade jobbat med tillsammans med Annika. Det han sa lät så ”enkelt” på något sätt, men ändå extremt genomtänkt och klokt. Han var väldigt noggrann med utgångpositionerna i alla övningar. Han relaterade det mesta till golfen, vilket gjorde allting väldigt enkelt att förstå. Grunden var att alltid koppla på bålen då man är starkare i magen än ryggen och därmed lägga mindre belastning på ryggen. Detta menas inte med att det blir felbelastning i rygg-mage och obalans utan det handlar endast om vilka muskler som är aktiverade under utförandet och resten kan i princip vara helt avslappnade. Vi gjorde några styrkeövningar plus en konditionsövning. Han påpekade hela tiden om att aktivera bålen för att lägga fokus på huvudpunkten i rörelsen och kroppen – att verkligen känna att all kraft kommer från bålen som är aktiverad.
Passet var väldigt intressant och det var väldigt roligt att få en ny persons perspektiv på fysträning, och det är ju definitivt inte vilken person som helst. Vi fick även Kai´s bok som han skrivit och den tänkte jag läsa i lite innan jag somnar ikväll. Kan tänka mig att det står en hel del kloka saker där!
Som ni säkert förstår är det en otrolig upplevelse att få vara här tillsammans med dessa proffs som är ofantligt duktiga på det de gör. Jag kommer verkligen att ta med dessa dagar och erfarenheter in i framtiden, avslutra detta inlägg med något som Kai sa idag, som jag aldrig kommer att glömma: ”You shouldn´t do eight reps, you should do one reps eight times.”
Nu blir det grillat kött till middag och imorgon väntar träning med Henri Reis och spel på Reunion.
//Lynn Carlsson, SwGT Spelare