Hoppa till innehåll

62:an i farozonen?

Ja, herregud. Det är bara att luta sig tillbaka och njuta av Inbee Parks fenomenalt dominanta uppvisning. Sydkoreanskan vänder på 31 slag (-5) och slänger i ytterligare en birdie på tian för att gå till sex under par. Det här är verkligen en drömstart för Park, skulle det blåsa upp i eftermiddag kan den här … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/522-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Ja, herregud.

Det är bara att luta sig tillbaka och njuta av Inbee Parks fenomenalt dominanta uppvisning. Sydkoreanskan vänder på 31 slag (-5) och slänger i ytterligare en birdie på tian för att gå till sex under par.

Det här är verkligen en drömstart för Park, skulle det blåsa upp i eftermiddag kan den här tävlingen vara nära avgjord redan efter första speldagen. Förhållandena är just nu fortfarande utmärkta för att score ute på Old Course, sannolikt är ”par” just nu kring 68 slag, men det gäller ju fortfarande att slå slagen och håla puttarna. Ingen gör det bättre än Park just nu.

Det lägsta rondresultatet i en dammajor genom tiderna är Minea Blomqvists 62:a (-10) på Sunningdale 2004. Lever den farligt idag?

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.