Hoppa till innehåll

Testdag i Stockholm

Emma, John, David och Wetterstrand Adam och John med Ola på skype Spelare:Linnea och Adam Ström Göteborgs GK, med Ola Lindgren deras tränare hela tiden med på Skype från Spanien.Emma Nilsson Sölvesborgs GK med sin tränare David Green.Isabella Deilert Bro Hof Slott Golf Club med sin tränare och pappa Arne Deilert.Josefine Nyqvist Österåkers GK är van … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/517-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Emma, John, David och Wetterstrand

Adam och John med Ola på skype

Spelare:
Linnea och Adam Ström Göteborgs GK, med Ola Lindgren deras tränare hela tiden med på Skype från Spanien.
Emma Nilsson Sölvesborgs GK med sin tränare David Green.
Isabella Deilert Bro Hof Slott Golf Club med sin tränare och pappa Arne Deilert.
Josefine Nyqvist Österåkers GK är van vid dessa tester när hon har Martin Pettersson som tränare.

Resurser:
Fredrik Wetterstrand, SAM
John Hellström, 3D
Lisa Westman, planering

En heldag med tester & uppföljning för flickspelarna på Golfpunkten:
1. Doktor Hellström körde 3D och TrackMan med uppföljning på teknikperioden. Hans tips: Håll koll på dina tendenser nu när tävlingssäsongen satt igång så att du regelbundet kan kontrollera att tekniken behålls under tävlingsperiod. Använd regelbundet makreringspenna och måla på träffytan för att kolla av din bollträff, för att inte dra fel slutsatser av din bollflykt.

2. Vår puttexpert och Coach Wetterstrand körde SAM och gick igenom spelarnas tankar i puttningen. Hans tips: Bollplaceringen påverkar sikte väldigt mycket. De flesta siktar för mycket vänster om bollen är för långt fram i stansen, och tvärtom. Ansiktets vinkel mot marken påverkar också: Upprätt ansikte leder till att siktet blir mer höger. Ansiktet platt mot marken leder till siktet mer åt vänster. Ta reda på din bästa position. Se till att stämma av detta ofta så att du bibehåller bra grunder.

3. Sammanfattning, genomgång av schemat och tävlingsplaneringen med Lisa. Det gäller att få ihop alla delar nu när säsongen sätter igång allt mer. Det blir bra mycket lättare med en tydlig planering.

Om en vecka åker både pojk och flicklandslagen till Frankrike för att fira påsk och spela Franska Öppna, nu är tävlingarna igång.

Härligt att våren är här!
/Lisa Westman, SwGT Coach Flick

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.