
Tom leaderboard. Vem kommer högst upp på söndag?

Olle och Katarina bevakar vad som sker på banan

Carro följs intensivt från journalisten Mattias Brännholm
Palm Springs, Kalifornien 26 mars 2012
Spelarna har nu tagit sig från San Diego några timmar in i landet till Palm Springs, där årets första major avgörs till helgen. På plats tillsammans med Swedish Golf Team finns denna vecka Olle Anfelt från SOK. Vårat uppdrag tillsammans med Olle är att sätta igång de individuella och gemensamma planerna med mål OS i Rio 2016.
Ikväll har vi haft en gemensam samling med våra toppspelare, Maria Hjort, Caroline Hedwall, Anna Nordqvist, Sophie Gustafson och Karin Sjödin, där vi diskuterat behov nu och i framtiden. Att spelarna har OS som ett stort mål råder det ingen tvekan om.
Under dagen har även journalisten Mattias Brännholm följt oss i vad som senare skall bli en dokumentär om ”Vår väg till Rio 2016”.
Tidigare under dagen fanns alla spelare på plats ute på Dinah Shore-banan för träning och inspel inför KRAFT Nabisco Championship. Kommande dagar är det Pro-Am och tävlingsförberedelser inför tävlingen, som startar nu på torsdag.
/Katarina Vangdal och Patrik Jonsson, Swedish Golf Team