
Karin och Yani i ledarbollen

Vi har bilat 120 mil i Arizona-öknen i helgen
Palm Springs, Kalifornien 1 april 2012
I VM 2004, blev Karin Sjödin individuell världsmästare som amatör och spåddes en kometkarriär. En 8.e plats på LPGA året därpå var hennes bästa placering tills idag.
Hon har under hela sin proffskarriär haft ett imponerande långt spel, som slår de flesta. Hon har under det senaste året jobbat hårt med att förändra det korta spelet för att kunna vara med i världstoppen på allvar. I Phoenix för ett par veckor sedan fick vi ett besked vi så länge hoppats och väntat på. En delad tiondeplats med mersmak blev facit då.
Idag när Nabisco Championship skulle avgöras fanns Karin i delad ledning inför avslutningen tillsammans med världsettan, Yani Tseng. Att gå ut i ledarboll för första gången, dessutom i en major, fullt med publik och tv-kameror i ansiktet under hela varvet skulle få många att vara riktigt nervösa. Men ”coola” Karin tog det med ro och njöt varenda meter ute på banan, med ett stort leende på läpparna. Med detta leende har hon fått många nya fans i helgen.
Hon startade ronden fantastiskt med en eagle på det andra hålet och ryckte upp i ensam ledning. Hon fick dessutom självaste världsettan lite ur balans. Tyvärr kom en liten sämre period mitt i ronden framför allt för att hon missade greenen fem hål på raken, vilket bjöd in ett gäng sydkoreanskor i tävlingen igen. Men Karin jobbade på tillsammans med caddien Tom och efter 15 hål var hon åter i delad ledning. Ytterligare två missade greener och två bogeys på 16.e och 17.e spolierade vinstchanserna. Karin kommer in på -7 totalt, slutar delad 4.a och fick drygt en halv miljon i prispengar. Ännu viktigare för henne är att hon tar rejäla kliv i världsrankingen och penninglistan, vilket möjliggör ännu fler starter i stora tävlingar under året.
Jag och Katarina tog oss genom öknen tidigt imorse och följde Karin ute på banan. Vi är enormt stolta över hennes insats under veckan och vi kan konstatera att vi har ytterligare en svenska att räkna med i världstoppen framöver, förutom de som redan finns där.
Anna Nordqvist slutade 26.a på -1, Mimmi Hjorth 38.a på +1 och Carro Hedwall 56.a på +5. Sophie Gustafson missade cutten denna vecka.
Avslutningen av årets Nabisco kommer vi tyvärr att minnas då I.K Kim koppsnurrar sin sista putt från ca 40 cm för att ta hem majorn. Hon förlorar sen särspelet mot landsmaninnan Yoo, som fick bada i ”Potties Pond”.
När det gäller golf går det aldrig att ta ut något i förväg!
Nu tar touren ledigt i två veckor innan det är dags för Hawaii den 18-21 april.
/Patrik Jonsson och Katarina Vangdal, Swedish Golf Team