Hoppa till innehåll

Förbundsmötestime

Bloggen har bänkat sig för att ta del av årets Förbundsmöte i Stockholm. Tycks inte vara någon större dramatik att vänta, om man ska tolka de initierade rösterna rätt och många förutspår en snabb och effektiv sammankomst. Men det brukar alltid bli lite mer diskussioner än väntat i någon fråga. Vilken det är i år? Ja, … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/494-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Bloggen har bänkat sig för att ta del av årets Förbundsmöte i Stockholm.

Tycks inte vara någon större dramatik att vänta, om man ska tolka de initierade rösterna rätt och många förutspår en snabb och effektiv sammankomst.

Men det brukar alltid bli lite mer diskussioner än väntat i någon fråga. Vilken det är i år? Ja, den om användning av golfbilar på anläggningarna kanske?

Valfrågorna, då?

Budet är att både Guy Eriksson och Kristina Carlo väljs in, enligt valberedningens förslag.  

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.