Hoppa till innehåll

Marcus i kvartsfinal

Marcus gran är framme i kvartsfinal. Han har spelat strålande golf med bland annat tre eagles hittills under veckan, detta kryddat med massor av birdies gör att han är svårslagen. Tyvärr åkte Hampus Bergman ut i första matchen. Han spelade stabilt som han gjort hela veckan, dessvärre så spelade hans motståndare Juhana Kukkonen ännu bättre. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/491-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Marcus gran är framme i kvartsfinal. Han har spelat strålande golf med bland annat tre eagles hittills under veckan, detta kryddat med massor av birdies gör att han är svårslagen. Tyvärr åkte Hampus Bergman ut i första matchen. Han spelade stabilt som han gjort hela veckan, dessvärre så spelade hans motståndare Juhana Kukkonen ännu bättre.

Våra utslagna spelare har fördrivit tiden med att träna golf, fysträning och lite välbehövligt pluggande. Marcus fick även lite support de sista hålen på eftermiddagen. Imorgon planerar de att åka till grannbanan för att få spela lite golf.
I övrigt är allt som vanligt i Frankrike, informationen är bristfällig, ingen kan engelska och servitören är arg, men vad gör det när de bjuder på en grymt bra bana i en underbar linksmiljö och med en svensk i kvartsfinal.

Matchspelsstegen

/ Jonnie Eriksson Coach SwGT Boys & Carl Magnusson Ass coach

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.