Hoppa till innehåll

Pernilla: ”Blåser en klubbas vind”

Pernilla Lindberg avslutade alltså sin tredjerond med birdie, vilket gav 73 slag totalt på det varv som hon hann påbörja i de allra tuffaste förhållandena på lördagen. – Jag var två över efter två hål igår och det är inte så mycket att säga om. Det var svårt, säger Lindberg. En bra känsla för hur … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/485-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Pernilla Lindberg avslutade alltså sin tredjerond med birdie, vilket gav 73 slag totalt på det varv som hon hann påbörja i de allra tuffaste förhållandena på lördagen.

– Jag var två över efter två hål igår och det är inte så mycket att säga om. Det var svårt, säger Lindberg.

En bra känsla för hur mycket det blåste när Lindberg slog ut på lördagen får vi när vi granska hennes klubbval på inspelet till första hålet.

Igår krävdes en 21-gradig hybrid, som ändå blev lite kort och fastnade i Swilcan Burn. Tidigare dagar har det varit PW.

Söndagens väderförutsättningar däremot har varit ganska perfekta.

– Det blåser väl en klubba, kanske en och en halv. Och ännu mindre i början. Det finns bra golf därute och ledarna har inte sprungit iväg och det var jag faktiskt lite förvånad över. Det trycker ihop fältet, säger hon.

Trots sin fina avslutning med ett kanoninspel till en svår flagga bakom Road Hole-bunkern på 17:e vilket gav par på banans svåraste hål och sen birdie på 18, som ni sett en film på nedan, kändes det som att hon tappade lite mark på grund av hennes medspelares fenomenala finish.

– Par-birdie på 17-18 är ju riktigt bra, men ändå kände jag att det var dåligt eftersom Catriona gjorde birdie-eagle, säger Lindberg med ett leende.

Den svåraste omställningen på söndagen var greenernas hastighet, som är betydligt långsammare än tidigare dagar.

– Jag har haft förstaputtar som varit ganska långa och inte fått fram någon till hål. Greenerna är ganska långsamma idag och det är nog medvetet. Båda Catriona och jag konstaterade att de varit försiktiga idag för att se till att inga bollar rubbas av vinden på greenerna. Det är väl bra, men nu måste jag få in i skallen att jag ska slå till puttarna, säger Lindberg.

Receptet inför eftermiddagen lyder såhär.

– Lite aggressivare med min puttning och dra till med drivern, så att jag inte släpper dem till höger.

Kör hårt säger vi!

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.