Hoppa till innehåll

Värna golfhistoriken

Det fina med att ha en alldeles egen blogg är att man också kan fatta beslut om att skriva i stort sett vad man vill. Här kommer med andra ord lite skamlös PR för en förening som heter Golfhistoriska Sällskapet. Jag har egentligen inget annat att göra med detta än att vara medlem, men tycker &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/480-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Det fina med att ha en alldeles egen blogg är att man också kan fatta beslut om att skriva i stort sett vad man vill.

Här kommer med andra ord lite skamlös PR för en förening som heter Golfhistoriska Sällskapet. Jag har egentligen inget annat att göra med detta än att vara medlem, men tycker om att det finns en förening som tagit på sig att värna och bevara spelets traditioner. Det handlar rätt mycket om hickorygolf just nu, men det är nog inte det intresseområde som ligger just mig närmast om hjärtat, eftersom jag tycker vanlig golf är alldeles för kul. Däremot producerar man en intressant årsskift, har några föreläsningar och bistår Svenska Golfmuséet och lite annat.

Kolla in sajten här.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Besök på en försvunnen bana

Sakta men säkert håller naturen på att ta tillbaka marken där Sturup Park tidigare låg. Bortom resterna av gamla golfhål framträder en berättelse om stora ambitioner och brustna drömmar.

Ola Liljedahl

Vintergolfarna på Flommen

När säsongen är över tar vintergängen över banorna i södra Skåne. Här är det både gemenskapen och välslagna järnsjuor som värmer dem inombords.

Ola Liljedahl

Mästerligt spelat med klubbor från 1935

Jubilerande Falkenbergs GK stod som värd för Svenska Hickorymästerskapet.

CM Hellsten

The Masters för nybörjare

Att uppleva årets första herrmajor på plats är en het dröm för många golfare. Följ med och upptäck vad som väntar publiken under en dag ute på Augusta National.

Eric Franzén