Hoppa till innehåll

Big Sister Karin

Carro utan klubbor vid dagens Pro-Am Karin som är äldst av de svenska LPGA Cowgirlsen är för närvarande Carros ”Big sister” och hon har tidigare varit Pernillas. LPGA:s Big Sister Program innebär att alla rookies får en veteran som hjälper till med att introducera dem till touren och rookien har också någon att vända sig till … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/472-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Carro utan klubbor vid dagens Pro-Am

Karin som är äldst av de svenska LPGA Cowgirlsen är för närvarande Carros ”Big sister” och hon har tidigare varit Pernillas. LPGA:s Big Sister Program innebär att alla rookies får en veteran som hjälper till med att introducera dem till touren och rookien har också någon att vända sig till med sina frågor.

Rookies på LPGA behöver också göra rookietimmar vilket har till mening att de skall förstå hur touren fungerar, hur den är uppbyggd och vad som är viktigt. Idag följde Carro med Karin när hon spelade Pro-Am med start kl. 07:50. Detta är en del som räknas i LPGA:s rookieintroduktion. Andra delar är möten med olika form av information så som försäkringar, säkerhet vid resor mm. Andra delar kan vara att åka med en domare runt eller hjälpa till med att sköta scoreboards eller liknande.

/ Göran Söderqvist, SwGT

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.