Hoppa till innehåll

Rory invigde Nikes nya fitting-facilitet

Archerfield Links är en semi-privat anläggning (gäster är välkomna) inklämd på klassisk golfmark mellan linksjuvelerna Muirfield och North Berwick på den skottska östkustremsan utanför Edinburgh. Där slog Nike i dagarna upp sitt sprillans nya fitting-center som är det första av sitt slag för Nike någonstans i världen. – Vad vi har på Archerfield är den … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/467/">Continued</a>

Svensk Golf

Archerfield Links är en semi-privat anläggning (gäster är välkomna) inklämd på klassisk golfmark mellan linksjuvelerna Muirfield och North Berwick på den skottska östkustremsan utanför Edinburgh. Där slog Nike i dagarna upp sitt sprillans nya fitting-center som är det första av sitt slag för Nike någonstans i världen.

– Vad vi har på Archerfield är den ultimata fitting-upplevelsen för golfare som vill förbättra sitt spel. Oavsett om de kommer för en timme, en halvdag eller den kompletta tredagarsfittingen är vi säkra på att de kommer uppskatta upplevelsen, säger Angus Moir, General Manager på Nike Golf EMEA.

I den nybyggda studion hittas bland ett gäng TrackMan-monitorer redo att fånga relevanta data om din bollflykt, videoanalysverktyget V1 för att korrigera eventuella svingovanor och SAM Puttlab för att få ordning på pendelrörelsen. En entimmesfitting kostar 75 pund och det kompletta tredagarspaketet som Moir nämner ovan går loss på 950 pund, men då ingår tre dagars vistelse på anläggningen med logi och kost, en spellektion på banan och en grundlig genomgång av din utrustning, från skor till wedgar. För alla Nike-fans som inte har vägarna för Edinburgh sådär varannan vecka kan ju hintas om att Nike har ett något mindre, men fortfarande välutrustad fitting-anläggning på Himmerland Golf & Spa Resort i Danmark.

För att inviga sitt fitting-center bjöd Nike in Rory McIlroy, som mellanlandade på Archerfield innan han drog vidare norrut till Aberdeen för att spela Scottish Open.

När Bloggen ändå hade kameran på plats kändes det osjysst att inte bjuda er på några av Rorys svingar, så klicka på play-knappen ovan och dregla lite vetja.

Uppdaterat: På tal om Rory McIlroy och drivar så kan vi väl konstatera att han fick allt från bollhastighet till spinntal att vibrera i perfekt harmoni när han öste iväg 399 meterspärlan nedan på Royal Aberdeens 13:e!

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.