Hoppa till innehåll

Snart är Super-Carro där…

För ungefär ett och ett halvt år sedan slängde Bloggen ur sig ett vidlyftigt löfte, eftersom jag alltid varit vansinnigt imponerad av Caroline Hedwall. Jag lovade nämligen att om hon inte vunnit på LPGA inom tre år, så skulle jag spela hennes gamla hemmaklubb Täby i ett par plus fours och med ett set vänsterklubbor &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/459-2/">Continued</a>

Svensk Golf

För ungefär ett och ett halvt år sedan slängde Bloggen ur sig ett vidlyftigt löfte, eftersom jag alltid varit vansinnigt imponerad av Caroline Hedwall.

Jag lovade nämligen att om hon inte vunnit på LPGA inom tre år, så skulle jag spela hennes gamla hemmaklubb Täby i ett par plus fours och med ett set vänsterklubbor (och den som sett mig slå från vänster vet att det knappast kommer att bli särskilt många tretimmarsronder på Täby den dagen, om man säger så).

Jag vet att detta dessutom finns väl dokumenterat på skärmdumpar, som bara ligger och väntar på att få se dagens ljus i händelse av att hon inte lyckas.

Nåväl, jag räknar fortfarande med att slippa – och prognosen har knappast försämrats efter helgen. Super-Carros seger på LET är inget annat än fullständigt fenomenal. Vi ska visserligen komma ihåg att konkurresen är en helt annan än på motsvarigheten på andra sidan pölen, men vi får heller inte glömma en annan sak.

Hon är ju rookie!

Fler glädjestunder väntar under resten av säsongen och det finns väl faktiskt en liten, liten, liten chans att hon lirar in sig i Solheim Cup-laget. Men det ska vi nog inte lägga några bet på.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Helsingfors – Bilbao oneway

Inledde dagen med att tanka upp en hyrbil i Helsingfors och det är precis alltid lika irriterande när man trycker i 12 liter på 7 körda mil i en bil som drar max 0.6. Blir lika trött varje gång det händer. Orkar heller inte klaga eftersom det inte leder någonvart. De kanske tror att jag &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/47/">Continued</a>

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Vassa medarbetare

Om du är det minsta utrustningsintresserad hoppas jag att du har kollat in Oskar Åsgårds film om Callaways nya järnklubbor. Förutom att du får en bild av vad de går för så bjuder Oskar också på intressanta iakttagelser kring bland annat förändringen av loft och skaftlängd och dokumenterar tydligt hur dessa egenskaper kan vara med &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/1090/">Continued</a>

Svensk Golf

Obehaglig sanning från en ranger

Svensk Golf

Tillbaka på banan igen

Jaha, det gick ju givetvis som det gick. Här ser man fram emot en golf tv-fri helg, varskodde till och med om det i fredagens blogg och så lirar plötsligt Big Dog brallorna av fältet på Hilton Head och allt slutar med att man som vanligt sitter nitad i soffan. Carl Pettersson har nu fem &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/206-3/">Continued</a>

Svensk Golf

Strejken – snart en realitet?

Det som först kändes ganska avlägset tycks nu alltså bli realitet. SLA och Kommunal har hittills inte lyckats ta ett steg närmare varandra, vilket kan innebära att banarbetare på tio svenska golfklubbar tas ut i strejk på måndag. Och det är ju i så fall inte vilka bonnaklubbar som helst som drabbas. Halmstad, Ekerum och&nbsp;Kalmar &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/209-3/">Continued</a>

Svensk Golf