
Nyligen kunde ni läsa i bloggen att TaylorMade släppt en vit variant av SLDR-drivern. Nu kommer en helt ny SLDR-familj med metalwoods, döpt till SLDR S.
Vid första anblick ser vi att den glänsande mörkt grafitgråa kronan bytts mot en matt grå färg, som den vi sett hos SLDR Mini Driver. När det gäller SLDR S-drivern så är det precis som den traditionella SLDR-drivern ett klubbhuvud med mycket vikt placerad lågt och långt fram i klubbhuvudet för att åstadkomma TaylorMades nya drivermantra ”low, forward cg”, alltså en låg, framflyttad tyngdpunkt.
Den största skillnanden rent konstruktionsmässigt mellan SLDR och SLDR S är att den senare inte har någon justerbar hosel, vilket innebär att det inte går att ändra loft. Istället erbjuds SLDR S-drivern i ett brett loftspann från 10-16 grader med tvåstegsintervall (10, 12, 14, 16). Viktskenan på undersidan finns kvar, vilket tillåter viktförflyttning för att påverka bollflykten.
När det gäller fairwaywoods och hybrider i SLDR S-serien så är dessa volymmässigt något större och har en lite lägre profil (höjden på träffytan) än SLDR-motsvarigheterna. Inte heller dessa har någon justerbar hosel och ett resultat av det är att prislappen på samtliga klubbor är lägre än för de ursprungliga SLDR-modellerna.
SLDR S-drivern kostar 2 995 kronor (jämfört med 3 995 kronor för SLDR). SLDR S-fairwaywoods kostar 2 099 kronor och hybriderna 1 699 kronor, vilket är strax under priserna för SLDR. Klubborna kommer att finnas i butik från den 14 maj.
Vill ni läsa mer om hur den traditionella SLDR-drivern klarade sig i Svensk Golfs utrustningstest i år kan ni klicka här och vill ni se ännu mer finns en film här.
För att fira in det nya silvriga utseendet på sina metalwoods kommer TaylorMade att silverdressa majoriteten av sina tourproffs under ett par tävlingar under maj månad, med start i veckans Players Championship. Så håll utkik efter en lite silvrigare Sergio Garcia än vanligt på TPC Sawgrass på torsdagen.
