Hoppa till innehåll

Årets snyggaste sko?

Bloggen träffade ju i januari&nbsp;Jamey Hargreaves, ägare av och Creative Director för brittiska modeföretaget Wolsey, och Johan Lindeberg, grundare av J.Lindeberg och numera rådgivare och ambassadör till Wolsey som åter satsar på golfmode. För den intresserade finns en videointervju med herrarna ovan här. Hursom. Häromdagen trillade det in bilder på Wolseys nya golfsko, som tagits &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/415/">Continued</a>

Svensk Golf

Bloggen träffade ju i januari Jamey Hargreaves, ägare av och Creative Director för brittiska modeföretaget Wolsey, och Johan Lindeberg, grundare av J.Lindeberg och numera rådgivare och ambassadör till Wolsey som åter satsar på golfmode. För den intresserade finns en videointervju med herrarna ovan här.

Hursom. Häromdagen trillade det in bilder på Wolseys nya golfsko, som tagits fram i samarbete med brittiska skotillverkaren och tillika hovleverantören Tricker’s. Och den här skon hamnar definitivt på Bloggens shortlist för utmärkelsen ”Årets snyggaste sko”.

Vad tycker ni?

Bild 1131673

 

”Wolsey tog kontakt med Tricker’s då vi ville ta fram en handgjord golfsko som tillverkas i England. Skon är väldigt ren och minimalistiskt designad med vår signaturfärg, rött, som en kontrast på insidan av skon, vilket förmedlar vårt övergripande estetiska ledord ’less-is-more’.”, säger Hargreaves.

Skon är randsydd med kalvskinn i ovandelen, samt en inner- och yttersula av läder, och med det kommer ju givetvis en ganska saftig prislapp på 395 pund (cirka 4 000 kronor). Under våren kommer skon dyka upp för försäljning på Wolseys hemsida samt webb-butiken TrendyGolf och i juli kommer den hitta in i utvalda golfbutiker runtom i Europa.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Modesnack med Johan Lindeberg

Brittiska Wolsey, med anor som sträcker sig ända tillbaka till Leicester år 1755, har på nytt bestämt sig för att ge sig in i golfbranschen. Ägaren Jamey Hargreaves tog i samma veva kontakt med sin vän och affärspartner Johan Lindeberg, som grundade J. Lindeberg i mitten av 1990-talet och rörde om ordentligt i golfmodet. Bloggen &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/364/">Continued</a>

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Årets snyggaste tävling!

Idag lanserar FootJoy sina Contour Casual-skor i MyJoys-butiken. Detta är företagets första spiklösa sko som går att personifiera i MyJoys-systemet och prislappen är 1&nbsp;795kronor. Med anledning av denna lansering kändes det därför lämpligt att ta reda på hur bra stilkänsla bloggens läsare har, så låt oss köra en tävling. Reglerna är enkla. Ni &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/76-3/">Continued</a>

Svensk Golf