Bloggen träffade ju i januari Jamey Hargreaves, ägare av och Creative Director för brittiska modeföretaget Wolsey, och Johan Lindeberg, grundare av J.Lindeberg och numera rådgivare och ambassadör till Wolsey som åter satsar på golfmode. För den intresserade finns en videointervju med herrarna ovan här.
Hursom. Häromdagen trillade det in bilder på Wolseys nya golfsko, som tagits fram i samarbete med brittiska skotillverkaren och tillika hovleverantören Tricker’s. Och den här skon hamnar definitivt på Bloggens shortlist för utmärkelsen ”Årets snyggaste sko”.
Vad tycker ni?

”Wolsey tog kontakt med Tricker’s då vi ville ta fram en handgjord golfsko som tillverkas i England. Skon är väldigt ren och minimalistiskt designad med vår signaturfärg, rött, som en kontrast på insidan av skon, vilket förmedlar vårt övergripande estetiska ledord ’less-is-more’.”, säger Hargreaves.
Skon är randsydd med kalvskinn i ovandelen, samt en inner- och yttersula av läder, och med det kommer ju givetvis en ganska saftig prislapp på 395 pund (cirka 4 000 kronor). Under våren kommer skon dyka upp för försäljning på Wolseys hemsida samt webb-butiken TrendyGolf och i juli kommer den hitta in i utvalda golfbutiker runtom i Europa.