Hoppa till innehåll

FootJoy öppnar upp skopåsen

Svensk Golf

Bild 1131580

Häromdagen fick Bloggen påhälsning av FootJoys Sverigechef Mikael Palmqvist. Givetvis var den medföljande skoväskan laddad med godsaker som han ville visa upp. Så det är väl inte mer än fair att undertecknad gör detsamma.

Nedan ser ni en av FJs nya skor inför året – AWD. Det är en mjukspiklös historia som bygger på Contour Casual-lästen, men har blivit lite ordentligare uppbyggd yttersula av DuraMax-gummi för att ge bra grepp. Ovandelen är i läder med membran som ser till att skon är vattentät. Förutom färgerna nedan kommer skon även i blått och ljusgrått samt i en blandning av olika grå nyanser.

Det rekommenderade priset är 995 kronor och skon hittas i butik från och med nu. Dessvärre får damkonsumenterna vänta till nästa år innan AWD-skon dyker upp i dam-modell.

Bild 1131581

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.