Hoppa till innehåll

Bra försök av Lingmerth

David Lingmerth behövde få något stort att hända för att klara kvalgränsen och han hade faktiskt nåt på gång. För efter en halvseg start fick han fart på birdieproduktionen och när han rullade i ytterligare en på det fjärde hålet (hans 13:e) var han bara ett kort om kvalgränsen. Då blev det tyvärr dubbel på &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/389-4/">Continued</a>

Svensk Golf

David Lingmerth behövde få något stort att hända för att klara kvalgränsen och han hade faktiskt nåt på gång.

För efter en halvseg start fick han fart på birdieproduktionen och när han rullade i ytterligare en på det fjärde hålet (hans 13:e) var han bara ett kort om kvalgränsen. Då blev det tyvärr dubbel på det följande efter ett andraslag i vattnet.

– Jag låg inte jättebra i ruffen men testade att gå för greenen och kom tyvärr lite för kort. Efter den dubbeln kändes det svårt, säger han.

Till slut landade han fem över par, vilket var två för mycket.

– Det var inte vad jag hade hoppats på. Men man har inte råd att ge bort tre slag direkt som jag gjorde på förstavarvet, säger Tranåskillen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

TourTempen – Snuvade världsettan på totalsegern

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Fasen, jag har chans att vinna”

Så bärgade Gabriel Hjertstedt den första svenska segern på PGA Tour.

Sena bogeys tog Lingmerth från täten

Två av fyra svenskar vidare i U.S. Open.

30 skäl att älska The Open

Här listar vi 30 ingredienser (utan inbördes ordning) som gör The Open Championship så speciellt för oss.

Eric Franzén & Oskar Åsgård

Så var rond 2 av OS-turneringen

Pernilla Lindberg hade en tung avslutning under första varvet och är ute efter revansch. Och Anna Nordqvist var tre hål ifrån en enastående förstarunda. Följ damernas andra OS-runda här!

Jesper Johansson