Hoppa till innehåll

Grattis Chopra…

Dubbelbogeyn på sista hålet innebar ett litet tapp i resultatlistan i Nationwides tourfinal, men det spelade förstås mindre roll den här dagen. Daniel Chopra är tillbaka där han hör hemma – på PGA Tour! Spelet har varit en berg- och dalbana under hela helgen, eller tja hela säsongen om man ska vara ärlig. Men när … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/388-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Dubbelbogeyn på sista hålet innebar ett litet tapp i resultatlistan i Nationwides tourfinal, men det spelade förstås mindre roll den här dagen.

Daniel Chopra är tillbaka där han hör hemma – på PGA Tour!

Spelet har varit en berg- och dalbana under hela helgen, eller tja hela säsongen om man ska vara ärlig. Men när vi nu sätter punkt för året är det enda som egentligen betyder nåt att Chopra lyckats kravla sig in på den topp 25, som ger spel på PGA Touren.

Så vad kan han uträtta där då? Kan han komma tillbaka till vinnarcirkeln igen?

Det vet nog bara Chopra själv. Spännande fortsättning följer.

Grattis också till Jonas Blixt, som avslutade säsongen med ännu en toppinsats. Hur kul blir det inte att följa den rookiesäsongen?

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.