Hoppa till innehåll

Drömstart för Blixt

Jonas Blixt pratade under fredagskvällen om att gå ut och sätta en riktig låging på tavlan för att ta sig in i matchen igen efter de tappade slaget mot slutet av fredagsronden.&nbsp; Och tja, bättre start hade han ju inte kunnat få. Birdie på det första hålet tar honom till tre under par i tävlingen. &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/387-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Jonas Blixt pratade under fredagskvällen om att gå ut och sätta en riktig låging på tavlan för att ta sig in i matchen igen efter de tappade slaget mot slutet av fredagsronden.  Och tja, bättre start hade han ju inte kunnat få.

Birdie på det första hålet tar honom till tre under par i tävlingen. Fortsätt så, tack.

Det närmar sig också start för våra stora svenskhopp Henrik Stenson.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Åberg redo: ”Det känns positivt”

Ludvig Åberg kommer till PGA Championship som en av förhandsfavoriterna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

Blixt ska lyfta Bryngfjorden – och öppnar för att karriären kan vara över

Jonas Blixt tar ny roll på Bryngfjorden – samtidigt tvekar han om spelkarriären.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.