Hoppa till innehåll

Tuffast & snällast

Okej, låt oss kika lite på vilka hål Stenson måsta försöka gasa på och var han får hålla i hatten på Oak Hill. Om vi ska förenkla en smula så är serien 12-14 banans lättaste sekvens, med hål som rankas 14, 16 och 17 på svårighetsgradsskalan. Sedan är det enklaste fyran, där spelarna är totalt … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/386-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Okej, låt oss kika lite på vilka hål Stenson måsta försöka gasa på och var han får hålla i hatten på Oak Hill.

Om vi ska förenkla en smula så är serien 12-14 banans lättaste sekvens, med hål som rankas 14, 16 och 17 på svårighetsgradsskalan. Sedan är det enklaste fyran, där spelarna är totalt 0,2 slag under par.

Däremot är det avslutningen som kan ställa till det.

Svårhetsgraden på hålen 15-18 är 8, 7, 2 och 4, så man kan säga att det handlar om att bygga upp sin score på de första 14 hålen eftersom man inte kan förvänta sig att det plockas några slag mot slutet.

Svårast?

Hål 7 – ett tufft par 4 som har snittscoren 4,4 så här långt.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.