Hoppa till innehåll

Henrik in i matchen

Henrik Stenson har inlett starkt, men inte fått någon utdelning. Förrän på det åttonde hålet. För efter ett stadigt utslag limmade han, precis som i går, pinnen och rullade i en birdie från tre meter. Något bara nio andra spelare har gjort på samma hål i dag. Därmed är Stenson på par för dagen, efter … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/372-4/">Continued</a>

Svensk Golf

Henrik Stenson har inlett starkt, men inte fått någon utdelning.

Förrän på det åttonde hålet. För efter ett stadigt utslag limmade han, precis som i går, pinnen och rullade i en birdie från tre meter. Något bara nio andra spelare har gjort på samma hål i dag.

Därmed är Stenson på par för dagen, efter att ha träffat sex av åtta greener.

Delad tvåa nu – solid stuff!

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.