Hoppa till innehåll

Mera Blixtbirdies

Kanske, kanske Jonas Blixt håller på att spela sig in i det här igen. Nu kom en ny birdie &#8211; på det tionde hålet och då är han plötsligt tillbaka där han startade dagen på sex under par. Starkt efter den oerhört darriga inledningen. Stenson svarar också för en lika viktigt com stark parräddning efter &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/333-5/">Continued</a>

Svensk Golf

Kanske, kanske Jonas Blixt håller på att spela sig in i det här igen.

Nu kom en ny birdie – på det tionde hålet och då är han plötsligt tillbaka där han startade dagen på sex under par. Starkt efter den oerhört darriga inledningen.

Stenson svarar också för en lika viktigt com stark parräddning efter att ha satt sig i problem i den väsntra ruffen från tee.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Från Torshälla till kapten: ”Hade aldrig trott det”

Som 16-åring såg Anna Nordqvist sina idoler på Barsebäck. Nu leder hon Europa i sitt tionde Solheim Cup.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Norén jagar första segern på PGA Tour

Två slag bakom ledarduo inför slutronden i Wyndham Championship.

The Open-tempen – märkligaste dropp jag sett

Vi listar det heta och det svala efter sista ronden av The Open på Royal Birkdale.

DISKUSSION: Har svenska golfbanor blivit för korta?

Vi slår längre än någonsin tidigare. Samtidigt är våra handicap nästan oförändrade. Har svenska golfbanor blivit för korta?