Hoppa till innehåll

Snälla nya Ping-järn

Bloggen fick aldrig chansen att träffa Karsten Solheim, grundaren av Ping, medan han fortfarande var i livet men av det jag läst om honom var det en snäll farbror. Pings nya järn, som bär hans namn, är definitivt av det snälla snittet. Karsten-setet är en hybrid mellan just hybrider (3-5) och järn (5-SW). Det är &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/330-2/">Continued</a>

Svensk Golf

Bloggen fick aldrig chansen att träffa Karsten Solheim, grundaren av Ping, medan han fortfarande var i livet men av det jag läst om honom var det en snäll farbror. Pings nya järn, som bär hans namn, är definitivt av det snälla snittet.

Karsten-setet är en hybrid mellan just hybrider (3-5) och järn (5-SW). Det är alltså valfritt om man vill ha en järn- eller en hybridfemma.

Järnen bär tydliga likheter med G25-järnen, där breda sulor, långa blad och hyfsat framträdande offset dominerar synintrycken. Vikten i tån är dock inte lika påtaglig som hos G25:orna. I sulan sitter en så kallad CTP, Custom Tuning Port, vilket är en mjuk elastomer-insert som ska förstärka den tunna träffytan och bidra till en skön känsla och ett behagligt ljud. Tack vare de breda sulorna hamnar tyngdpunkten djupt i klubbhuvudet för att bidra till en högre bollflykt.

Hybriderna i setet är påtagligt perimeterviktade för att skapa ett högt MOI-värde och därmed gott om förlåtande egenskaper.

Rekommenderat pris är 925 kronor per klubba med stålskaft och 1 095 kr/klubba med grafitskaft.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

golfklubbor från märket callaway
Apex Ti Fusion Plated 250 är Callaways andra järnmodell med träffytor av titan.

Järntest 2026: Superförlåtande

De allra mest förlåtande järnklubborna med stora klubbhuvuden och låg tyngdpunkt.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

golfklubba från märket titleist
Titleist T250. Foto: Acushnet

Järntest 2026: Förlåtande

Mycket hjälp med hastighet och vid snedträffar men också med ett uns av kontroll.

Svensk Golf
golfklubbor från märket ping
PING i240. Foto: PING

Järntest 2026: Tourjärn

Kompakta profiler och tunna topplinjer med distans- och spinnkontroll i fokus.

Svensk Golf

Här är nya PING G Le4

PING presenterar G Le4 – lättspelade klubbor med fokus på längd och förlåtelse. 

PING möter våren med två nya järnsläpp

Så blir de nya versionerna av distansjärnet i540 och superförlåtande G740.